czwartek, 12 maja 2011

Wady e-learningu

Niestety tak jak wszystko ma swoje zalety, tak też wszystko posiada przynajmniej jedną swoją wadę. Z e-learningiem jest podobnie. Do głównych wad takiego sposobu przekazywania wiedzy możemy zaliczyć:

Duży koszt profesjonalnych platform - koszt takich platform jest naprawdę spory i nie wszystkie np. uczelnie, firmy stać na zakup takiej platformy. Jest dużo platform, za które nie trzeba płacić dużych pieniędzy, jednak idzie to zaraz w parze z poziomem zaawansowania i ilością posiadanych funkcji.

Duży koszt wdrożenia zakupionej platformy - to nie jest tak jak z instalacją gry na komputerze. W tym przypadku potrzebna jest osoba, która ma pojęcie o wdrożeniu takiego systemu i skonfigurowaniu go w taki sposób, aby było jak najmniej problemów podczas prowadzenia kursów. Trzeba również przeszkolić osoby, które będę miały obsługiwać taką platformę e-learningową, a to wszystko kosztuje.


Brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym - tutaj chyba nie potrzeba większego komentarza. Wszyscy dobrze wiedzą, że bezpośredni kontakt z prowadzącym jest lepszym sposobem na kontaktowanie się niż np. fora dyskusyjne, gdzie nie uzyskamy odpowiedzi po kilku sekundach.

Konieczność posiadania silnej motywacji oraz chęci do samodzielnego uczenia się - tutaj nauczyciel nie motywuje nas tak mocno jak podczas zajęć odbywających się w tradycyjny sposób. Tutaj głównie możemy liczyć TYLKO na samych siebie. Sami musimy zmotywować się do działania i do nauki.

Konieczność posiadania internetu lub dostępu do niego w postaci szybkiego łącza - jak wiadomo wiąże się to z wydatkami uczestnika kursu. Opłaty za świadczenie usług internetowych są coraz niższe, jednak nie oznacza to, że wszystkich stać na posiadanie stałego łącza internetowego w miejscu zamieszkania, a to właśnie dostęp do takiego łącza jest głównym czynnikiem pozwalającym uczestniczyć w szkoleniach/kursach prowadzonych na odległość.

Problem ze sprawdzeniem efektywności - prowadzący nie widzi czy uczestnik ściąga podczas rozwiązywania np. testów końcowych. Dlatego najlepszą formą sprawdzenia wiedzy jest zebranie wszystkich uczestników np.studentów w jednej sali i rozwiązywanie testu na komputerach znajdujących się w danej sali np. na uczelni.

4 komentarze:

  1. Trafne spostrzeżenia, ale co do kosztów to muszę dodać, że owszem koszt "startu" takiej platformy jest dość spory, ale taka inwestycja się zwróci, a nawet okaże się tańsza, jeśli myślimy o długoletniej aktywności portalu.
    Jeśli chodzi o wprowadzenie e-learningu w dużych firmach to platforma e-learningowa jest bardzo opłacalna i koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko, natomiast jeśli chodzi o małe firmy to faktycznie koszt takich platform jest cały czas za drogi, taniej dla firmy wyjdą tradycyjne szkolenia.
    Myślę też, że z czasem platformy on-line będą coraz tańsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda nowinka techniczna na początku jest kosztowna, ale z czasem staje się na tyle popularna, że koszty zaczynają maleć, można też obniżać koszta poprzez wstawianie banerów reklamowych.

    Patrząc z perspektywy czasu, myślę że za kilkanaście lat większość uczelni i szkół będzie dysponować tego typu platformami.

    OdpowiedzUsuń
  3. Część osób krytykuje e-learning, ponieważ brakuje w nim bezpośredniego kontaktu z trenerem jak również brak możliwości konfrontacji jak również oceny szkolenia. Większa część zwolenników e-learningu uważa że taka krytyka jest bezpodstawna, gdyż relacje międzyludzkie można w inny sposób rozwijać np. za pomocą programów audio, wideo jak również za pomocą czatów, gg, poczty elektronicznej itp.

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepszym sposobem rozwiązania problemu z brakiem kontaktu z prowadzącym jest stosowanie procesu mieszanego w którym praca na platformie jest przeplatana z tradycyjnymi spotkaniami w sali. W ten sposób mamy więcej czasu na praktyczne warsztaty. Odnośnie cen, faktycznie sporo rozwiązań jest drogich, ale warto sprawdzić to rozwiązanie https://etechnologie.pl/platforma-elearningowa/

    OdpowiedzUsuń