wtorek, 15 marca 2011

E-learning - przykłady przekazywania wiedzy.

E-learning można również nazwać procesem zdobywania wiedzy, przy wykorzystaniu nawet najnowocześniejszych technologii informatycznych. W praktyce można opisać pojęcie e-learningu za pomocą wielu ciekawych przykładów, wśród których można wyróżnić:

SZKOLENIA I KURSY E-LEARNINGOWE - są to szkolenia pozwalające na indywidualną naukę w dowolnym miejscu o każdej porze dnia i nocy. Takie szkolenia dostępne są obecnie w dwóch formach: niezależnych, instalowanych aplikacji offline oraz aplikacji webowych online do których mamy dostęp za pomocą przeglądarki internetowej. Obecnie można znaleźć wiele darmowych kursów online dostępnych w
sieci.



KONFERENCJE INTERNETOWE (WEBINARIA) - w skrócie można to opisać jako wykłady  prowadzone "na żywo" w których może brać udział wiele osób bez względu na obecne w danym czasie miejsce pobytu (warunkiem takiego uczestnictwa jest oczywiście dostęp do komputera posiadającego dostęp do internetu). Można tu jeszcze wyróżnić coś takiego jak WIDEOKONFERENCJA. Taka konferencja ma miejsce wówczas, gdy obie strony mają możliwość widzenia się wzajemnie na swoich monitorach. W  przypadku wideokonferencji konieczne są do spełnienia kolejne warunki tj. posiadanie kamery internetowej oraz posiadanie na tyle szybkiego łącza internetowego, aby pozwalało ono na ciągłą i sprawną transmisję obrazu oraz dźwięku.

WEBCASTY, CZATY, KOMUNIKATORY (np. komunikator Skype) - taka forma jest często  wykorzystywana do nauki języków obcych oraz do indywidualnych konsultacji np. z trenerem, nauczycielem.

E-BOOKI - łatwo wywnioskować z nazwy, że chodzi tu o książki w formie elektronicznej, które użytkownik może czytać bezpośrednio z ekranu komputera, telefonu lub innego urządzenia posiadającego funkcję odtwarzania takich książek. Można również pobrać sobie lektora komputerowego (np. IVONA Reader), który umożliwia odczytanie i odsłuchanie tekstów z dowolnych dokumentów (np. właśnie opisywanych tu e-booków) czy aplikacji. Istnienie ksiązek w formie elektronicznej pozwala na zabranie ze sobą w każde miejsce na ziemi całej biblioteki e-booków zwierającej setki przeróżnych utworów poprzez zgranie ich np. na pen drive'a.

AUDIOBOOKI - książki do słuchania dostępne na płytach lub bezpośrednio w internecie. Dzięki takiej formie "książek" można efektywnie spędzić czas w drodze np. do pracy czy podczas dalekich podróży.

PODCASTY - są to tzw. "cykliczne słuchowiska", które są nagrywane np. przez dziennikarzy, polityków czy specjalistów w jakiejś konkretnej dziedzinie w wersji elektronicznej,możliwe do pobrania z sieci np. na komputer czy przenośny odtwarzacz MP3.

VODCASTY - forma podobna do PODCASTÓW z tą różnicą, że nagrywane jest video wraz z dźwiękiem.

E-MAILE - nie musi służyć tylko jako zwykła, elektroniczna poczta, ale również jako sposób czy też forma przekazywania różnych materiałów szkoleniowych np. z uczestnikami danego szkolenia.

FORUM - znana chyba każdemu internetowa grupa dyskusyjna, na której zarejestrowani użytkownicy wymieniają się opiniami na różne tematy, dzieląc się przy tym doświadczeniami oraz wspólnie rozwiązując przeróżne problemy.

WIRTUALNY ŚWIAT I SYMULACJE 3D - wirtualne środowisko pozwalające na przeprowadzanie symulacji, szkoleń i wykładów w trójwymiarowym świecie. Najbardziej popularnym wirtualnym światem jest bez wątpienia Second Life.

WIKI - oprogramowanie umożliwiające użytkownikom wspólne tworzenie stron internetowych zawierających różne treści przy pomocy przeglądarki internetowej. Najbardziej znaną i chyba też najbardziej popularną stroną opartą na podstawie WIKI jest największa obecnie internetowa encyklopedia - WIKIPEDIA.

BLOG - forma strony internetowej na której umieszczane są wpisy poświęcone określonej tematyce w sposób chronologiczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz